Prasówka: Wypożyczalnie rowerów w Lublinie będą uruchomione szybciej? [Dziennik Wschodni]

Miesiąc przed terminem może zostać uruchomiona sieć wypożyczalni miejskiego roweru. W ciągu kilku dni powinno być wiadomo, jak dokładnie będą wyglądać jednoślady i jakie będą zasady korzystania z wypożyczalni.
Takich samoobsługowych wypożyczalni będzie w Lublinie 40. Do dyspozycji będzie w nich 400 rowerów. – W tym tygodniu chcemy ustalić kwestie kolorystyki rowerów. Firmie Nextbike, która będzie ich operatorem przedstawiliśmy wytyczne odnośnie używania logo miasta i oficjalnych miejskich barw – mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Właśnie takie symbole mają znaleźć się na jednośladach.
Jeszcze w tym miesiącu Nextbike ma przedstawić projekt regulaminu wypożyczalni. Wiadomo już, że przez pierwsze 20 minut z roweru będzie można korzystać za darmo. W przypadku pozostałych wypożyczeń miasto określiło maksymalne stawki, których Nextbike nie może przekroczyć, ale może za to ustalić niższe. 
Wypożyczenie roweru na pół godziny ma kosztować nie więcej niż 1,50 zł. Przejażdżka trwająca maksymalnie godzinę nie może być droższa niż 2,20 zł. Stawka za rozpoczętą drugą godzinę nie może przekroczyć 3 zł, a za każdą kolejną 4 zł.
Wkrótce rozpocząć ma się utwardzanie placów pod automatyczne wypożyczalnie. – Kielecka firma Rystal-Bud ma się z tym uporać do przełomu maja i czerwca. Później ma nastąpić montaż wypożyczalni i dostawa jednośladów – zapowiada Kieliszek.
Na przełomie maja i czerwca firma, która będzie przygotowywać grunt pod wypożyczalnie ma również wytyczyć 28 km pasów rowerowych w jezdniach. Powstaną one m.in. w ul. Koncertowej, Kalinowszczyzna, Wyszyńskiego Grabskiego, Zbożowej, Diamentowej, Nowym Świecie, Wojciechowskiej, Bohaterów Monte Cassino, Wileńskiej, Dunikowskiego, Drodze Męczenników Majdanka, Morwowej, Radziszewskiego, Szczyglej i Turystycznej.
Dłużej, bo do końca czerwca może potrwać budowa nowych ścieżek rowerowych. Jedna z nich prowadzić ma od BikeParku przy Janowskiej do Zalewu Zemborzyckiego. Pozostałe będą zbudowane na całej długości ul. Elsnera, w al. Kompozytorów Polskich od Smorawińskiego do Koncertowej, wzdłuż al. Unii Lubelskiej, ul. Podzamcze oraz ul. Medalionów. Wszystkie te ścieżki będą wykonane z asfaltu. Najszersze, bo dwumetrowe, będą te przy al. Kompozytorów Polskich i al. Unii Lubelskiej. Pozostałe będą mieć 1,5 m szerokości.
Firma, która ma dostarczyć rowery i uruchomić wypożyczalnie musi się z tym uporać do 29 sierpnia. Zdaniem Ratusza wiele wskazuje na to, że upora się z tym miesiąc przed terminem.
Źródło:
Dziennik Wschodni
Dominik Smaga

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.