Bezpieczne szkoły w Lublinie – ruszamy

W 2020 roku sprawdzimy jak wygląda bezpieczeństwo pod 6 wybranymi szkołami podstawowymi w Lublinie!

Celem projektu jest włączenie społeczności szkolnych na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego pod szkołami podstawowymi. W pierwszym etapie w oparciu o ankiety internetowe i wywiady telefoniczne chcemy dowiedzieć się jak bezpieczeństwo oceniają wszystkie grupy społeczności szkolnej: uczniowie i uczennice, kadra szkolna oraz rodzice. Równolegle na podstawie własnego doświadczenia wskażemy miejsca, gdzie może dochodzić do niebezpiecznych sytuacji.

Na podstawie zebranych wcześniej uwag, oraz wizji terenowych przedstawimy możliwe do wdrożenia działania, które podniosą bezpieczeństwo uczniów i uczennic. O wyborze konkretnych rozwiązań zadecyduje społeczność szkolna. Wypracowane rozwiązania zostaną przekazane właściwym organom (np. zarządowi drogi).

W trakcie działania chcemy także zachęcić społeczność szkolną do podjęcia samodzielnych działań w tym zakresie. Szkoła na realizację takich działań może otrzymać mini grant.

Uzupełnieniem wszystkiego powinna być praktyczna edukacja rowerowa, czyli nauka jazdy na rowerze w ruchu ulicznym. Czy to się uda – czas pokaże;-)

Do projektu zgłosiły się szkoły podstawowe nr 2, 4, 11, 28, 44 z Lublina.

Kim jest Porozumienie Rowerowe?

Porozumienie Rowerowa to grupa ludzi działającą w stowarzyszeniu Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Wierzymy, że rowery są fantastycznym środkiem transportu i robimy wszystko by jeżdżenie rowerem było przyjemniejsze i bezpieczniejsze. To dzięki naszym staraniom Lublin przyjął Standardy Rowerowe, dzięki którym nie jeździmy już po kostce betonowej a po równych asfaltowych drogach rowerowych. Na bieżąco lobbujemy także by powstawała nowa, wygodna i bezpieczna infrastruktura rowerowa. Uczymy młodych i dorosłych jak jeździć na rowerze, by było to bezpieczne. Organizujemy kampanię zachęcające do jeżdżenia rowerem – np. Rowerowa Wiosna, która adresowana jest do szkół. Prowadzimy także Społeczną Wypożyczalnię Cargo, gdzie bez opłat można wypożyczyć rower towarowy ze wspomaganiem elektrycznym, którym przewieziesz do czwórki dzieci lub wielkie zakupy.

I etap projektu (semestr letni 2020)

Raport SP4
Raport SP28
Raport SP44
Raport zbiorczy

II etap projektu (semestr zimowy 2020)

W trakcie…


Projekt „Bezpieczne szkoły w Lublinie” realizowany jest dzięki wsparciu:

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.