Dworcowa, czyli o tym jak przejechać z Lublina do Świdnika w Radio Lublin

Byliśmy dziś w audycji Pogotowie radiowe Radia Lublin, gdzie rozmawialiśmy o problemie ul. Dworcowej. Problemem jest fatalny stan ulicy. Jest to problem mieszkańców, którzy po budowie obwodnicy utracili dogodny dojazd do Świdnika oraz rowerzystów dla których jest to jedyna możliwość bezpiecznego przejechania pomiędzy Lublinem a Świdnikiem. Problem w końcu dostrzegły władze gminy Świdnik i powiatu świdnickiego.

LINK DO AUDYCJI

Problemy własnościowe

Do tej pory największą komplikacją był brak ustalonych właścicieli poszczególnych działek. Problem, który powinien być rozwiązany zaraz po reformie administracji w Polsce (1999), zaczęto rozwiązywać dopiero 2 lata temu. Obecnie z 6 działek, na których leży ul. Dworcowa 3 już należą do powiatu, 1 do gminy. Pozostałe 2 działki są w trakcie uwłaszczania przez PKP. Kolejarze zobowiązali się do przekazania obu działek pod przyszłą drogą. „Brak właścicieli” w trakcie budowy obwodnicy Lublina spowodował degradację drogi przez wykonawcę, którego nikt nie zobowiązał do naprawy uszkodzeń. Po Dworcowej poruszały się ciężkie wozidła, przewożono nią setki ton cementu, betonu oraz przęsła wiaduktu.

Ulica Dworcowa łącząca Lublin i Świdnik

PrzyszłośćWładze gminy i powiatu obiecują współpracę przy budowie drogi, choć już wiemy, że będzie to droga gminna. Prawdopodobnie w 2018 roku działki zostaną przekazane samorządowi, co pozwoli na zamówienie projektu. Problemem mogą okazać się pieniądze na budowę drogi, ponieważ będzie to kilka milionów złotych. Mam nadzieję, że odpowiednie środki się znajdą i trzymamy za słowo władze powiatu, które obiecują wsparcie finansowe.
Liczymy, że dla bezpieczeństwa rowerzystów i spokoju mieszkańców projektanci drogi uwzględnią uspokojenie ruchu. Spowoduje to, że droga nie będzie wybierana jako szybki skrót przez kierowców samochodów i tym samym nie stanie się drogą tranzytową. Pozwoli to na bezpieczny ruch pieszych i rowerzystów po tej drodze. Mamy wstępne deklaracje, że nasze stanowisko zostanie uwzględnione.

Zdjęcie w kierunku Lublina. Działka została skomunalizowana przez gminę Świdnik i szybko wyrównana.

Rowerzyści ze Świdnik miasto dla rowerów wracają do Świdnika

Burzliwa dyskusja w trakcie audycji. Wszyscy chcą tego samego… To dlaczego przez tyle lat nic sie nie działo?

Author: Krzysztof Kowalik