Prasówka: W Lublinie po wakacjach ruszy uliczna wypożyczalnia rowerów [Kurier Lubelski]

Ponad 5 mln zł będzie kosztowało uruchomienie w Lublinie ulicznej wypożyczalni rowerów. Do dyspozycji mieszkańców będzie 400 jednośladów. Będziemy mogli je wypożyczać w 40 stacjach na terenie całego miasta.
Ratusz rozstrzygnął przetarg na wykonanie systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego. Wygrała wrocławska firma Nextbike. – Spółka obsługuje już podobne wypożyczalnie w innych miastach Polski: we Wrocławiu, Poznaniu, Opolu, Warszawie, Sopocie – przypominał Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza. 

Lubelską wypożyczalnią rowerów będzie zarządzała spółka Nextbike, która prowadzi już taką działalność w innych miastach (© archiwum Polskapresse)


Na budowę systemu rowerowych wypożyczalni ulicznych ratusz wyda 5,15 mln zł. 
– Do dyspozycji mieszkańców będzie 400 rowerów, które będzie można wypożyczać w 40 stacjach zlokalizowanych na terenie całego Lublina. Po-wstaną m.in. w centralnych miejscach dzielnic, śródmieściu, przy dworcach PKP i PKS – wskazywał Kieliszek. 
Za korzystanie z rowerów trzeba będzie płacić. Ile? Jeszcze nie wiadomo. Stawki ma ustalić ratusz w porozumieniu z operatorem systemu. – Pierwsze 20 minut jazdy będzie bezpłatne – zapowiada Kieliszek. 
Aby wypożyczyć jednoślad trzeba będzie wcześniej zarejestrować się w systemie. – Będzie to można zrobić za pomocą internetu lub osobiście w biurze obsługi, które powstanie w śródmieściu. Otrzymamy wówczas indywidualny kod identyfikacyjny, który będziemy wprowadzać, aby wypożyczyć rower. Opłaty będą pobierane z „elektronicznej portmonetki”, którą będziemy musieli zasilać pieniędzmi – wskazał Kieliszek. 
Wypożyczalnia ma ruszyć najpóźniej 1 września. – Planujemy, aby działała od kwietnia do października. Termin nie jest jednak sztywny i będzie w dużej mierze uzależniony od pogody – dodawał Kieliszek. 
Nextbike będzie obsługiwał wypożyczalnię przez pięć lat. Co roku ma wpłacać do kasy ratusza 42 tys. zł. 
Budowa wypożyczalni to element projektu „Europejska Stolica Turystyki Rowerowej”. Przewiduje on też utworzenie na terenie Lublina ponad 30 km tras rowerowych. Nowe ścieżki powstaną m.in. wzdłuż ul. Kompozytorów Polskich, Unii Lubelskiej, Podzamcza. Poza tym wyznaczone będą pasy dla rowerów na jezdniach. Budowa tras rowerowych pochłonie 3,78 mln zł. 
Projekt „Europejska Stolica Turystyki Rowerowej” jest współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej. Dofinansowanie przekroczy 2 mln zł.
Źródło:
Kurier Lubelski
http://www.kurierlubelski.pl/artykul/3328155,w-lublinie-po-wakacjach-ruszy-uliczna-wypozyczalnia-rowerow,id,t.html

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.