Rowerami z Afryki (Nowaka) do Yamaguchi (w Japonii) – spotkanie z Norbertem Skrzyńskim [23.02.2015 godz. 18:30]

W najbliższy poniedziałek, 23.02.2015 zapraszamy do uczestnictwa w pokazie zdjęć i spotkaniu z Norbertem Skrzyńskim, turystą rowerowym, który w styczniu br. był jednym z uczestników 1. etapu sztafety rowerowej Polska-Japonia, jadącej przez Lublin.

Rowerowe Jamboree – sztafeta do Japonii – wspólna inicjatywa środowiska podróżniczego (Stowarzyszenie Afryka Nowaka) i harcerskiego (Fundacja Światowe Jamboree). Przyświecają im dwa podstawowe cele: promocja Polski jako organizatora 25. światowego zlotu skautów w 2023 roku – Jamboree oraz popularyzacja postaci i historii Kazimierza Nowak, polskiego podróżnika, który w latach 30. ubiegłego wieku samotnie, dwukrotnie przebył kontynent afrykański.
O postaci Kazimierza Nowaka i Afryce Nowaka, o Rowerowym Jamboree i pierwszym etapie sztafety do Japonii opowie Norbert Skrzyński* – organizator i uczestnik rowerowych sztafet przez Afrykę i Azję. Tym razem wziął udział, wspólnie z Joanną Plenzler, Agatą Królikowską, Mantasem Gmitrzukiem, Patrykiem Jaskułowskim, Łukaszem Romanowskim i Piotrem Wojtaszkiem w wycieczce rowerowej z Warszawy do Czerniowców na Ukrainie.
Przez dwa tygodnie zimowego rowerowania (od 2 do 14 stycznia 2015 r.), przebyli ponad 850 kilometrów. Warszawa-Warka-Puławy-Lublin-Zakrzówek-Biłgoraj-Lubycza Królewska-Lwów-Stryj-Kałusz-Kołomyja-Czerniowce.
Jak przygotować się do rowerowej wyprawy zimą? Od czego zależy dobre samopoczucie i atmosfera podczas wieloosobowych podróży rowerowych? Czy można połączyć podróżniczą swobodę i płynięcie z codziennością, z harcerskim systemem wychowawczym i zasadami? Jak wygląda konfrontacja niezależności przemieszczania się rowerem, z przygotowanymi i dopiętymi na ostatni guzik harcerskimi obozami? Czy podróżnicy rowerowi i harcerzemogą współpracować i czerpać z tej współpracy nauki? Czym można zintegrować grupę siedmiorga rowerzystów, którzy przed wyprawą właściwie się nie znali?Będzie o polskiej i ukraińskiej gościnności, ukraińskim Starym Nowym Roku, 118. rocznicy urodzin Kazimierza Nowaka, ukraińskiej saunie, polskich i ukraińskich harcerzach i rowerzystach… i o tym jak się zimą rowerami jeździ drogami wschodniej Europy. Oczywiście nie zabraknie również zdjęć i filmów z trasy!
* – Niespełniony geograf, ciągle dokonujący trudnego wyboru pomiędzy tym co robić lubi, a tym co robić musi. Z zamiłowania rowerzysta, czytelnik, obserwator, wielbiciel map. Radykalny przeciwnik bezmyślności. Ekstremalny zwolennik przemieszczania się.

23.02.2015 (poniedziałek)

Godzina 18:30

Miejsce:
Radio Lublin, ul. Obrońców Pokoju 2

Organizatorzy :
Urząd Miasta Lublin
Radio Lublin

Partnerzy:
Fundacja Światowe Jamboree
Stowarzyszenie Afryka Nowaka
Porozumienie Rowerowe Lublin

DSC_0456.PiotrWojtaszek
Fot. Piotr Wojtaszek.

Źródło: rowery.lublin.eu

Adres: link

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.