ETZT Lublin 2013: Ambasador Królestwa Danii Steen Hommel z wizytą w Lublinie – fotorelacja

W czwartek, 19 września 2013 roku, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, Lublin miał zaszczyt gościć Pana Steena Hommela, Ambasadora Królestwa Danii. Pan Ambasador, będący zapalonym rowerzystą, po udziale w konferencji Ecoforum spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 10 im. Henryka Sienkiewicza na Kalinowszczyźnie, odwiedził rondo rowerowe na al. Andersa, wziął udział w przejażdżce po mieście a na koniec otworzył w Ratuszu pokaz filmu „Ludzki Wymiar”.

Przybycie Pana Ambasadora do SP10, w której Porozumienie Rowerowe już dwukrotnie prowadziło edukacyjne zajęcia rowerowe, spotkało się z dużą mobilizacją uczniów i wielkim zainteresowaniem. W tym celu na korytarzu szkoły powstał specjalnie namalowany pas rowerowy, którym Pan Ambasador na swoim rowerze przejechał od wejścia do sali gimnastycznej.


Uroczystość otworzyła Pani Ewa Momot, dyrektor SP10.

Następnie uczniowie szkoły przedstawili krótki rowerowy skecz.

Po nich głos zabrał Pan Ambasador, który przeczytał kilka słów po polsku (języka uczy się dopiero od kilku miesięcy), a następnie już po angielsku opowiedział o rowerach i Danii. W tle natomiast można było obejrzeć film z codziennej drogi Ambasadora z domu do pracy, naturalnie na rowerze, przez centrum Warszawy. Później przyszła kolej na pytania od uczniów.

Pamiątkowe zdjęcie…

…po którym Ambasador został otoczony przez bardzo zainteresowane dzieciaki.

Pan Ambasador prezentuje się na swoim rowerze, w którym na codzień podróżują jego dzieci. W spotkaniu wzięli udział również Pan Mirosław Jarosiński, Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania oraz Panie Marta Wcisło i Elżbieta Dados, Radne Miasta Lublin. 

Po spotkaniu w szkole Pan Ambasador zaprosił do roweru dwójkę dzieciaków i ruszył w kierunku ronda rowerowego.

A towarzyszyła mu naprawdę liczna grupa młodych rowerzystów z SP10.

Runda honorowa na rondzie rowerowym na al. Andersa.

Fotosesja.

Lubelska riksza i duński cargo-bike.

Po wizycie na rondzie i długim pożegnaniu z uczniami, w małej już grupie udaliśmy się w kierunku centrum.

Na Placu Litewskim spotkaliśmy jeszcze jednego Radnego, Pana Zbigniewa Jurkowskiego.

Ostatnim punktem wizyty w Lublinie było otwarcie pokazu filmu „Ludzki Wymiar” w Ratuszu. Na pożegnanie Pan Ambasador wyraził chęć ponownego przyjazdu do Lublina za rok, by sprawdzić czy powstały trasy rowerowe zaplanowane w ramach systemu wypożyczalni rowerów publicznych (ok. 25 km).

 Zdjęcia: Aleksander Wiącek

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.