Szkolenie dla nauczycieli -„Teoretyczna i praktyczna edukacja rowerowa dla uczniów na rzecz bezpiecznego poruszania się rowerem po mieście” – podsumowanie

Pilotażowym, pierwszym w Lublinie teoretycznym i praktycznym szkoleniem dla nauczycieli i nauczycielek, poświęconym bezpiecznemu poruszaniu się rowerem po mieście – zwieńczyliśmy sezon edukacji rowerowej. W szkoleniu uczestniczyło w nim 14 osób ze szkół z terenu Lublina.
W nowym roku postaramy się dotrzeć do jeszcze większej ilości szkół oraz skupimy na praktycznych warsztatach dla uczniów i uczennic.
Udział w szkoleniu umożliwił nauczycielom poznanie skutecznych działań dotyczących promocji i rozwoju ruchu rowerowego wśród uczniów szkoły. Dzięki temu uczestnicy poznali jak samodzielnie prowadzić zajęcia rowerowe oraz efektywniej uczyć i egzaminować na kartę rowerową.
Organizatorem akcji jest Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Porozumienie Rowerowe, we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Lublinie i Urzędem Miasta Lublin. Szkolenie składało się z części teoretycznej w siedzibie WORD, w której wzięło udział 14 osób oraz z części praktycznej na ulicach Lublina, z której skorzystało10 uczestników.

Część teoretyczna obejmowała przedstawienie idei zrównoważonego transportu w mieście, zalet roweru jako efektywnego środka transportu, rozwiązań alternatywnych dla masowego ruchu samochodowego, założeń polityki rowerowej Lublina oraz omówienie najczęstszych przyczyn wypadków z udziałem rowerzystów.
W ramach teorii uczestnicy obejrzeli zdjęcia i nagrania filmowe z zajęć praktycznych dla uczniów lubelskich szkół, które od 2013 roku odbywają się na terenie miasta. Setki godzin spędzone w ruchu drogowym ujawniły problemy, z którymi muszą się zmierzyć osoby prowadzące, tak by zapewnić maksymalnie duży poziom bezpieczeństwa uczniów.
Niestety stan i jakość rowerów nie są na najwyższym poziomie – często źle dobrany rozmiar, słabe hamulce, brak powietrza w kołach, odblasków czy dzwonków. Poprawić należy również umiejętności jazdy uczniów, a zwłaszcza brak koordynacji ruchowej np. obracanie głowy do tyłu, wystawianie ręki i trudności z zachowaniem prostego kierunku jazdy, czy niezachowywanie szczególnej uwagi na skrzyżowaniach.
Zajęcia prowadzone w ruchu ulicznym, w czasie których uczniowie mogli zapoznać się z zasadami ruchu drogowego, zarówno na ulicach jak i na ścieżkach rowerowych, wymagają szczególnej uwagi. Ćwiczenia indywidualne, w czasie których uczniowie wykonywali manewry m.in. skręcania na skrzyżowaniu równorzędnym, jazdy na wprost i w lewo z ulicy podporządkowanej czy przejeżdżania po przejeździe rowerowym, pokazały, że zdecydowana większość z nich nie potrafi wykonać danych manewrów w poprawny sposób.
W czasie 2 godzin przejazdu rowerami po mieście nauczyciele mogli zapoznać się z różnymi sytuacjami drogowymi, związanymi zarówno z jazdą rowerem po jezdni jak i po infrastrukturze rowerowej. Kluczową sprawą dla szkoleń młodych rowerzystów są ćwiczenia indywidualne, które powinny być wykonywane wielokrotnie wraz z analizą popełnianych błędów.
Rozwój efektywnego szkolenia rowerzystów wymaga wielu zmian, również na poziomie krajowym. Pomocne może okazać się wprowadzenie w Polsce systemu holenderskiego, który promuje naukę jazdy rowerem przez praktyczny udział w ruchu ulicznym i obejmuje ogół dzieci i młodzieży szkolnej.
Już wkrótce w Lublinie zostanie otwarte Miasteczko Ruchu Drogowego na Al. Zygmuntowskich, które znacząco ułatwi realizację pierwszego etapu szkolenia jakim jest poznanie zasad ruchu drogowego i nauka manewrów, tak by następnie uczniowie mogli szkolić się już w normalnym ruchu ulicznym.
Szkolenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Lublin Rowerem. Kampania na rzecz zrównoważonych zachowań transportowych” realizowanego przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka finansowanego ze środków Urzędu Miasta Lublin.
Partnerem i współorganizatorem szkolenia był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lublinie.

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.

3 thoughts on “Szkolenie dla nauczycieli -„Teoretyczna i praktyczna edukacja rowerowa dla uczniów na rzecz bezpiecznego poruszania się rowerem po mieście” – podsumowanie

  • Thanks for your whole work on this website. My niece takes pleasure in working on research and it is simple to grasp why. We all notice all relating to the powerful ways you render vital tricks via your website and therefore welcome response from website visitors on this topic while our own simple princess is without question understanding so much. Take pleasure in the rest of the year. Your performing a wonderful job.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.