Współczesne wyzwania edukacyjne w zakresie zrównoważonego transportu i bezpieczeństwa rowerzysty na drodze. Dobra praktyka.

17 marca 2015, godz. 10:30, Sejm Rzeczypospolitej Polski, sala 24, bud. G, ul. Wiejska 4/6/8, Warszawa.

Będziemy przedstawiać w Sejmie nasze doświadczenia z edukacji rowerowej szkół. Zapraszamy osoby będące w Warszawie na konferencje lub obniżenie jej w internecie (jak będzie dostępna transmisja udostępnimy ją).

Dlaczego warto wziąć udział w Konferencji?

Skala wyzwań
Druga dekada XXI stawia przed nami wielkie wyznania w zakresie podniesienia bezpieczeństwa na drodze niechronionych uczestników ruchu, w tym rowerzystów. Polskie statystyki dotyczące rannych i zabitych rowerzystów na drogach należą do najgorszych w Europie. Mimo wielkiego wysiłku i zaangażowania w poprawę wielu osób i instytucji rysujące się trendy nie napawają optymizmem. Trzeba się liczyć z tym, że obserwowany obecnie lawinowy wzrost ruchu rowerowego w Polskich miastach, będący sam w sobie zjawiskiem pozytywnym i bardzo potrzebnym naszym miastom, będzie nasilał problem wzrostu liczby wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów.  Wyzwanie stojące zatem przed polskim systemem edukacji rośnie i będzie rosło. Żeby mu sprostać, trzeba będzie podejmować działania skuteczniejsze, nowocześniejsze i bardziej intensywne niż do tej pory.

Unikatowy program
Program konferencji ma charakter unikatowy i jest odpowiedzią na naszkicowany powyżej problem. Prezentowane będą prowadzone przez samych rowerzystów nowatorskie inicjatywy edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, będące dziś uzupełnieniem standardowego systemu edukacji szkolnej, zwłaszcza o element praktyczny przygotowujący realnie do jazdy po drogach i ulicach. W programie pokazane też będą doświadczenia zagraniczne, nakreślone zostaną przyczyny problemu niezadowalającego bezpieczeństwa cyklistów. Wydarzenie będzie także okazją do wymiany doświadczeń (jak efektywnie przygotować rowerzystów do jazdy) i refleksji nad tym, jak zoptymalizować systemowo prowadzone w kraju działania edukacyjne.

Serdecznie zapraszają:

Ewa Wolak
Poseł na Sejm RP,
Przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Rowerowej

Cezary Grochowski
Wiceprezes ogólnopolskiej sieci organizacji rowerowych „Miasta dla Rowerów”

 

Potwierdzenie obecności (do 13 marca 2015) na adres e-mail: kontakt@rowerowaszkola.pl
Udział bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Telefon kontaktowy: 889 497 104
Konfrencja organizowana w ramach projektu „Rowerowa Szkoła”. Rowerowa Szkoła – zintegrowany program edukacyjny na rzecz promocji komunikacji rowerowej oraz kształtowania proekologicznych zachowań komunikacyjnych wśród dzieci i młodzieży w miastach” Projekt realizowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z Krajową Radą Beżpieczeństwa Ruchu Drogowego przez Stowarzyszenie Wrocławska Inicjatywa Rowerowa.

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.